Gazeteler

 • Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 1

  Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 1

 • Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 2

  Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 2

 • Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 3

  Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 3

 • Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 4

  Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 4

 • Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 5

  Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 5

 • Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 6

  Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 6

 • Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 7

  Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 7

 • Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 8

  Yıl 6 - Sayı 283 - Sayfa 8

büyükşehir bayram

CELAL KADİM: “İLÇEMİZİN GELECEĞİ İÇİN GÜLNARLILARI GÜLNAR’A DAVET EDİYORUM”

 • 0 Yorum
 • 14.03.2022
 • 86 Okunma
 • Umut

CELAL KADİM: “İLÇEMİZİN GELECEĞİ İÇİN GÜLNARLILARI GÜLNAR’A DAVET EDİYORUM”

MHP Gülnar İlçe Başkanı Celal Kadim, Gülnar’ın Sesi Gazetesi olarak bizlere kapılarını açtı. Okurlarımız için sorularımızı yanıtlayan Kadim, samimi açıklamalarda bulundu. 2005 yılından bu yana aktif siyaset yapan, 2 çocuk babası olan ve MHP Gülnar İlçe Başkanı olarak hizmet vermeye devam eden Celal Kadim; her yeni güne Gülnar’da yaşayan vatandaşlar için neler yapabilirim düşüncesiyle uyandığını belirtti.

Bir sıkıntınız var burada, özellikle nüfustan kaynaklı ve devletten gelen ödeneklerle ilgili. Ne kadar Gülnar’ın nüfusu?

Şu anda tabelamızda 25 bin 4 yüz nüfusumuz görünüyor. Yazın tabiki bu çok daha fazla oluyor, 80 bine yakın oluyor. Vatandaşımız yayla için geliyor 6 – 7 ay kaldıktan sonra çekiliyorlar ve tabeladaki nüfusla baş başa kalıyoruz. Büyükeceli’de bizim nükleer santral yapımı var ve buradaki insan sayısı 25 bin civarında ve Gülnar nüfusundan daha fazla kişi var. İller bankasından gelen ödenekler tabelasındaki nüfus kayıtlarına geldiği için, bizim Büyükeceli’deki insanlara da hizmet vermek zorunda olduğumuzu da göz önünde bulundurunca  gelen ödenek 50 ila 60 bin kişiye bölüştürülüyor. Bu konuda sıkıntılar yaşıyoruz. Gülnarlı hemşerilerimize sesleniyorum. Nüfus kayıtlarını kendi ilçelerine, köylerine getirmeleri konusunda rica ediyorum.

 

Nüfus arttığında nasıl bir değişiklik olacak neler hedefliyorsunuz?

Eğer tabeladaki nüfus sayımızda artış sağlanırsa gelen ödenekler de ona göre artacaktır. Buda ilçemize ve köylerimize yatırım, hizmet demektir.

 

Önceki sayımızda İlçede yaşayan vatandaşa “elinizde sihirli bir değnek olsa Gülnar’da neleri değiştirirsiniz?” gibi bir soru sorduk. Cevaplardan biri de yolun hala yapılmaması oldu. Yolun yapımının gecikmiş olmasının sebebi nedir?

Gülnar Mersin arası epey bir km yapıldı ama 18-20 km gibi bir alan yapımına başlandı yalnız malum Türkiye’deki ekonomik bütçeden kaynaklı bir gecikmenin söz konusu olduğunu tahmin ediyoruz. Tabiki yetkililerimiz de bu konuda çok duyarlı ama ekonomiden dolayı yavaşlama söz konusu. Biz bu bazda Büyükeceli Gülnar yolunu çok önemsiyoruz. Orda büyük bir yatırım var.

 

Peki burada yayla turizmi için bir çalışma olabilir mi?

Yayla turizmi için bir çalışmamız var ve yapılıyor. Aşağı yukarı 15 günde bir 200 – 300 kişilik bir kafile geliyor. Biz bunun turizm patentini aldık. Resmi sitelere girip baktıklarında Gülnar’da nerelerin gezilip görüleceğini görebiliyorlar. Bu konuyu  da ilerletmeyi hedefliyoruz.

 

Peki sizin elinizde sihirli bir değnek olsa neler yapardınız?

Gülnar’ın yatırım bölgesi kapsamına alınması için gerekli ne varsa yapardım. Buradaki insanlarımızın dış göçlerini önlemek için bir şeyler yapılması gerekiyor. İş imkânlarının kısıtlı olmasından dolayı hem iş bulamayan vatandaşımız hem de okuyan gençlerimiz illaki bir iş bulup dışarıya gidiyorlar.  

Ben projelerimde buranın bir orman bölgesi ziraat bölgesi olması sebebiyle dört yıllık bir ziraat fakültesi ve orman fakültesinin olmasını çok arzu ederim. Askeri bölgelerdeki özellikle kendi projelerimde bir acemi birliğinin Gülnar merkeze yapılmasını isterim. Belki fabrikalar yapılamıyor ama ziraat ve orman fakültesi bunun yanında da askeri bir kışla yapılsa Gülnar’ın ekonomisine büyük katkıları olacaktır.

Yatırım derken tarımsal ve kırsal kalkınma yatırımların bahsediyorsunuz dimi?

Evet evet bizim bölgemizde işlenebilecek TKDK ve KOSGEB gibi proje anlamlı yatırımlardan bahsediyorum. İş adamlarını bu işle uğraşan yatırımcıları buraya davet ediyorum. Gülnar henüz bakir bir bölge burada birçok şey yapılacağına inanıyorum ve değerlendirilmesini yatırımcıların Gülnar’a ses vermesini arzu ediyorum.

 

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Gülnar’ın nohutuyla ilgili övgüyle bahsetti. Dünyaca ünlü Gülnar nohutu tekrar tarıma kazandırabilinir mi?

Gülnar nohutu çok önemli bir konu. Zamanında Türkiye’de güzel bir reklamı oldu ve hakikaten çokta lezzetli bir nohut. Bu konuda bir çalışma yapılabilirse patenti alınarak Türkiye ve dünya piyasasına sürülebilir. Ayrıyeten burada yetişen Gülnar tabiriyle kişniş yani kuş üzümü dediğimiz üzümün kooperatifini kurduk paketlememizi yapıyoruz ama Pazar alanında yer bulamıyoruz.

İşte ziraat fakültesini Gülnar’da bu konuda çok istiyorum. Uygulamalı bir şekilde ziraat öğrencileri tarafından bir çalışma yaparlarsa çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

 

Kuş üzümü ile ilgili kooperatif kurulup paketleme yapıldığını yalnız Silifke’deki bir patronun kendilerini Pazar alanında sıkıştırıldığı iddiası var onunla ilgili bir bilginiz var mı?

Onunla ilgili bana intikal eden bir konu yok. Eğer ki öyle bir şey varsa, biz herkesten önce burada kooperatifimizi kurduk patentini aldık ve paketleme çalışmalarımız devam ediyor.

0 Yorum

  Şu anda Hiç yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yazın