Gazeteler

 • Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 1

  Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 1

 • Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 2

  Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 2

 • Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 3

  Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 3

 • Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 4

  Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 4

 • Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 5

  Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 5

 • Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 6

  Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 6

 • Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 7

  Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 7

 • Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 8

  Yıl 4 - Sayı 195 - Sayfa 8

Silifke Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar: “Bölgedeki Sosyal Hareketlilik İyi Sonuçlar Getirecek”

 • 0 Yorum
 • 01.01.2021
 • 186 Okunma
 • Yalçın TAŞLIALAN

Silifke Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar: “Bölgedeki Sosyal Hareketlilik İyi Sonuçlar Getirecek”

Silifke Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar: “Bölgedeki Sosyal Hareketlilik İyi Sonuçlar Getirecek”

Silifke Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar: “Bölgedeki Sosyal Hareketlilik İyi Sonuçlar Getirecek”

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS)  inşa edildiği bölgenin kaderini değiştiriyor. Hızla devam eden santral inşaatının yarattığı ekonomik ve sosyal hareketlilikten bölgede yaşayan herkesi memnun.   Yaklaşık 6 bini aşkın kişinin çalıştığı proje, santral civarını Ankara’dan Kayseri’ye, Sivas’tan İstanbul’a çok sayıda yatırımcı için de cazibe merkezi haline getirdi.


 
Santralin kurulduğu Büyükeceli’ye yakın Silifke ve Taşucu’nda konut inşaatlarının sayısı artıyor. Ulusal ve uluslararası ünlü marka ile zincir marketler bölgede mağaza açıyor. Gelişmelerden en olumlu etkilenen merkezlerden biri olan ve proje öncesinde kış aylarındaki nüfusu 10 bin civarında olan Taşucu, şu anda yaklaşık 50 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu nüfusun artmasındaki en önemli pay ise, Akkuyu NGS sahasında görev yapan Türk ve Rus çalışanlara ait. Pandeminin etkisiyle pek çok yerde turizm olumsuz etkilenirken Taşucu’ndaki otellerde ise yer bulunmuyor.  

YENİ KONUT PROJELERİ BİRBİRİ ARDINA

Nüfus artışı ile beraber konut ihtiyacı da artarken Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, Taşucu’nda yeni konutlar inşa etmek için başlayan çalışmaların son dönemde büyük bir artış gösterdiğine dikkat çekti. Kaynar, “Akkuyu NGS inşaatının hızlanmasıyla Taşucu’nda mahallede insan popülasyonu inanılmaz bir artış gösterdi. Buna bağlı olarak konut talebi artınca, hemen her noktada yeni inşaatların startı verildi. Şu sıralarda devam eden pek çok inşaat var. Örneğin Taşucu ile Silifke arasındaki bir bölgeye Akkuyu NGS sahasında görev yapan Rus çalışanlar için kurulacak 3 bin konutluk yerleşim merkezi, şu anda proje aşamasında. Rus nüfus yoğunluğu Taşucu’ndaki gibi olmasa da Silifke’de de çok fazla” diye konuştu.

YATIRIM MERKEZİ OLUYOR

Bölgedeki konut hareketliliğini en iyi bilen isimlerden biri ise, Taşucu’nda uzun yıllardır emlakçılık yapan Mesut Katı. Bölgedeki hareketliliğin arsaların ve gayrimenkullerin büyük oranda değerlenmesini sağladığını belirten Katı, konuya ilişkin şöyle konuştu:

“Bölgemizde artan konut ihtiyacını karşılamak için çok sayıda inşaat başladı ve ilerliyor. Bu elbette mahalledeki hareketliliği artırarak konut fiyatlarının da değerlenmesini sağladı. 1 yıl önce burada 250 bin TL olan 2+1 gayrimenkuller şu an 400 bin TL’ye yükseldi. Kira bedelleri de 3-4 bin lira gibi, 600 dolar gibi rakamlara ulaştı bu durum da gayrimenkullerin değerini oldukça artırdı. Arsalar da aynı şekilde şu anda çok değerli. Özellikle Taşucu Kum Mahallesi’ndeki arsa fiyatları geçmişe nazaran 2 kat kadar arttı. Sadece bölge halkı değil, Anadolu’dan da pek çok kişi de buraya yatırım yapıyor. Yerli halk da bu ekonomik hareketlilikten son derece memnun.”


 
Yöre halkından pek çok kişinin evlerinin bir bölümünü Akkuyu NGS’nin Rus çalışanlarına kiraya verdiğini de söyleyen Katı, “Bu durum bölge halkına yeni gelir kapıları açtı. Evlerinin bir odasını çalışanlara kiraya verenler çok fazla. Zaten Rus çalışanlar da Taşucu’nu çok seviyor. Bölgemiz yakında Alanya’yı, Antalya’yı geride bırakacak. Taşucu hareketlendikçe, talebin de artacağına inanıyoruz” dedi.

TURİZM CANLANDI, OTELLERDE YER YOK

Taşucu ve Silifke’deki ekonomik hareketlilik sadece konut inşaatlarıyla sınırlı değil. Açılan kafeler, zincir marketler ve mağazalar bu şirin turizm bölgesini bambaşka bir boyuta taşımış durumda.

Emlakçı Mesut Katı, Taşucu’nda pek çok konfeksiyon mağazasının, diş polikliniğinin ve zincir marketin de açıldığına dikkati çekti. Katı, “Özellikle hafta sonları Akkuyu çalışanları Mersin ve Silifke’ye alışverişe gidiyor. Marketler hep dolu. Burada yaşayan insanların sosyal yaşamları biraz daha iyileşti. Yaşam biçimleri daha kolay ve rahat duruma geldi. Ekonomik hareketlilik en çok yerli halka yaradı. Babadan dededen kalan gayrimenkulleri ya kiraya verdiler ya satıldı. Ekonomik hareketlilikle beraber insanların sosyal yaşamı da gelişti. Ankara’dan Kayseri’den, İstanbul’dan, Sivas’tan yatırımcılar bölgemize geldi, gelenler de hep buradan ev aldı. Bu hareketlilikten herkes memnun oldu” şeklinde konuştu.


 
Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar da, artan talebi karşılamaya yönelik ticari faaliyetlerin yöre halkının kazancını artırdığına dikkat çekti. Özellikle hizmet sektöründe yaşanan yoğunluğun Taşucu’nu Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline getirmeye başladığını ifade eden Kaynar, “Akkuyu NGS inşaatı Taşucu’na sosyal bir canlılık getirdi. Pandeminin de etkisiyle turizm pek çok noktada can çekişirken Taşucu’ndaki otellerde boş yer bulunmuyor. Şu an itibariyle bölgede boş daire de yok. Hizmet sektöründe de müthiş bir hareketlilik söz konusu. Örneğin Taşucu’na son dönemde bir araç kiralama şirketi geldi ve şube açma hazırlığı yapıyor. Sosyal yaşamımız giderek hareketleniyor. Ben bütün bunların bölge için iyi sonuçlar getireceği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

BÜYÜYEN POTANSİYEL İHTİYAÇLARI DA ARTIRDI

Kaynar bu yoğunlukla birlikte artan bazı ihtiyaçlar olduğuna da şu sözlerle dikkat çekti:  “Elbette bölgede nüfusun artması belli gereksinimleri de beraberinde getirdi. Bu ihtiyaçlar sadece konut ya da sosyal hayatı canlandıracak kafe ve restoranlarla sınırlı değil. Bu süreçte Taşucu’nun ulaşım ihtiyacı da büyüdü. Bu noktada, Çeşmeli-Taşucu otoban yolunun hızlandırılması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü bu yola olan ihtiyaç çok fazla. İleride Yenice Havaalanı bitince bu yük azalabilir ancak acil olarak bu otobanın tamamlanması gerekiyor.”

 

0 Yorum

  Şu anda Hiç yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yazın